Porównanie endoskopii kapsułkowej i tradycyjnej endoskopii w diagnostyce chorób jelita cienkiego
Zaawansowana technologia znajduje zastosowanie w medycynie już na etapie diagnostyki pacjenta. Jednym z nowoczesnym badań, które pozwala rozpoznać schorzenia we wczesnym etapie rozwoju i w trudno dostępnych miejscach takich jak jelito cienkie, jest endoskopia kapsułkowa. Jak wygląda przebieg tej metody diagnostycznej i czym różni się od pozostałych badań endoskopowych? Jaka jest cena badania endoskopii kapsułkowej? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!
Endoskopia kapsułkowa a tradycyjne badania endoskopowe – czym się różni?
O unikalności endoskopii kapsułkowej na tle tradycyjnych badań z tego zakresu decyduje przede wszystkim fakt, że tylko za pomocą tej metody możliwe jest dokładne obejrzenie całości śluzówki jelita cienkiego. Jest to najdłuższa i jednocześnie najtrudniej dostępna część przewodu pokarmowego w badaniach endoskopowych takich jak gastroskopia czy kolonoskopia. Podczas gdy pierwsze z nich pozwala zbadać dwunastnicę, drugie umożliwia ocenę tylko końcowego odcinka jelita cienkiego. Pełnego obrazu śluzówki dostarcza jedynie endoskopia kapsułkowa, dlatego badanie to jest coraz częściej stosowane w diagnostyce chorób jelita cienkiego. Umożliwia ono ocenę wyglądu śluzówki przewodu pokarmowego i zmian rosnących do wnętrza jelita, co ze względów technicznych jest nieosiągalne w pozostałych badaniach obrazowych.
Przebieg badania endoskopii kapsułkowej
Istotną różnicą pomiędzy endoskopią kapsułkową a tradycyjnymi badaniami endoskopowymi jest również to, że – w odróżnieniu od gastroskopii i kolonoskopii – w trakcie badanie nie stosuje się endoskopu w postaci giętkiego przewodu, a jedynie podaje się pacjentowi specjalną kapsułkę.
Endoskopia kapsułkowa to badanie przewodu pokarmowego, podczas którego pacjent musi połknąć niewielką kapsułkę zawierającą bezprzewodową kamerę cyfrową, lampę LED i nadajnik radiowy. Wyglądem przypomina ona zwykłą tabletkę i przechodzi przez przewód pokarmowy w naturalny sposób, podobnie jak kęs pokarmowy, transmitując na bieżąco obraz do rejestratora. Kapsułka rejestruje 1-3 obrazów na sekundę, a całe badanie trwa 7-11 godzin, w trakcie których pacjent może wykonywać zwykłe codzienne czynności (jednak powinien unikać w tym czasie aktywności fizycznej, zginania i schylania). Obrazy są przesyłane do rejestratora umocowanego do pasa wokół talii pacjenta bądź w formie elektrod przyklejonych do skóry. Kapsułka wydalana jest w sposób naturalny wraz ze stolcem w ciągu 48 godzin od jej podania. Analizę zapisanych obrazów przeprowadza lekarz zwykle już po zakończeniu badania.
Wskazania do endoskopii kapsułkowej
Wskazaniem do endoskopii kapsułkowej jest podejrzenie choroby w jelicie cienkim, które jest niedostępne dla innych metod diagnostycznych. Do częstszych powodów przeprowadzania endoskopii należy również niedokrwistość o nieznanej przyczynie, krwawienie z przewodu pokarmowego, przewlekłe i nawracające bóle brzucha czy biegunki. W jelicie cienkim można szukać ponadto choroby Leśniowskiego Crohna, uszkodzeń polekowych, zespołów złego wchłaniania, polipów i zespołów polipowatości oraz zmian nowotworowych.
Cena badania endoskopii kapsułkowej
Badanie z wykorzystaniem kapsułki endoskopowej pozwala zobrazować błonę śluzową przewodu pokarmowego, co dawniej nie było możliwe do wykonania w sposób bezoperacyjny. Cena badania endoskopii kapsułkowej oscyluje wokół kwoty 3500 zł w zależności od placówki medycznej przeprowadzającej badanie.